Liebherr 30 LC pomáha inštalovať unikátny ďalekohľad pre Observatórium na Skalnatom Plese.

Liebherr 30 LC pomáha inštalovať unikátny ďalekohľad pre Observatórium na Skalnatom Plese.

Spoločnosť Kranimex dodala vežový žeriav Liebherr 30 LC, ktorý pomáha s inštaláciou nového ďalekohľadu Observatória na Skalnatom Plese. Nový ďalekohľad s priemerom zrkadla 1,3 m, nahradí pôvodný ďalekohľad, ktorý mal priemer zrkadla len 60 cm. Cena nového ďalekohľadu je viac ako 3 milióny eur a bude jedným z najlepších ďalekohľadov v európskej sieti pre monitorovanie blízkozemských nebezpečných asteroidov, ktoré by mohli ohroziť Zem. Samotný ďalekohľad váži 7,6 tony, skladá sa z piatich častí a bude uložený na novú nosnú konštrukciu vysokú tri poschodia.

 

Montážny žeriav Liebherr 30 LC, bol postavený na základovom kríži s rozmermi 3,8 x 3,8 m, výškou pod hák 20m a dĺžkou výložníka 20 m. Pre montáž žeriava bol použitý vrtuľník MI – 8T, aby sa súčasti žeriava dopravili do horskej oblasti, kde štandardnú techniku nebolo kvôli neprístupnému terénu možné využiť. Celkovo bolo k doprave a montáži potrebných 38 letov. Doprava a montáž musela byť detailne plánovaná a koordinovaná v súčinnosti s personálom leteckej dopravnej spoločnosti, berúcim ohľad na všetky bezpečnostné požiadavky. Žeriav je obsluhovaný pomocou diaľkového rádioovládania, čo uľahčuje samotnú inštaláciu ďalekohľadu priamo v objekte observatória.

 

Observatórium sa nachádza v blízkosti Skalnatého Plesa v nadmorskej výške 1 786 metrov. Observatórium bolo založené v roku 1943 keď boli vykonané jeho prvé pozorovania.