Antikolízny systém AMCS  – Výstavba projektu Eurovea II

Antikolízny systém AMCS – Výstavba projektu Eurovea II

Ak ste v poslednom čase navštívili nákupné centrum Eurovea alebo prechádzali jeho okolím, určite ste si všimli hotový les žeriavov, ktorý tu postupne vyrastá. Spolu ich na stavbe rozšírenia nákupného centra Eurovea, dvoch administratívnych budov a bytových domov, vrátane prvého slovenského mrakodrapu, nasadíme (KRANIMEX spol. s r.o.) až 14 na ploche staveniska len 300 x 100 metrov.

Aby sa aj pri takomto pracovnom nasadení zaručila maximálna bezpečnosť, vybavili sme naše žeriavy vôbec prvýkrát na Slovensku antikolíznym systémom od renomovanej francúzskej spoločnosti AMCS Technologies, špecialistu na bezpečnosť na stavbách.

Princíp antikolízneho systému spočíva v systéme senzorov, vysielačov, prijímačov a mechanických obmedzovačov riadených riadiacou jednotkou na základe prednastavených vstupov limitov a obmedzení. Umožňuje nastaviť zábery výložníka a a mačky tak, aby nezasahovali tam, kde by to mohlo byť nebezpečné. Systém pracuje v reálnom čase a priestore a dokáže vypočítať vzdialenosti medzi ramenami žeriavov a rýchlosť ich pohybu a zastaviť ho v určenej vzdialenosti od prekážky. Systém disponuje tiež anemometrom – prístrojom na meranie rýchlosti vetra, ktorého záznamy je možné aj spätne skontrolovať a v prípade potreby stiahnuť a vydokladovať.

Tento systém bol využitý na mnohých významných stavbách po celom svete, vrátane známej obchodnej štvrte La Défense v Paríži, obrovského nákupno-zábavného centra Meydan One Mall s luxusným hotelom, lyžiarskym svahom, lagúnou a 711-metrovým mrakodrapom v Dubaji, letiska v Abú Zabí, komplexu Tin Shui Wai v Hongkongu, mosta Puente Atlántico cez Panamský prieplav, rozšírenia prístavu v Marseille či futbalového štadióna v Lyone.

Projekt EUROVEA II v číslach

Celkový počet vežových žeriavov: 14 ks
Rozmery staveniska 300 x 100 m
Výmera GLA      116 000 m²
Rezidencie    47 000 m²
Kancelárie   44 000 m²
Retail    25 000 m²