Prvá beton-pumpa Liebherr v Českej Republike

Prvá beton-pumpa Liebherr v Českej Republike

Zákazníkovi OSBET Beton do Českej republiky doraziloho jedinečné autobetónové čerpadlo Liebherr s typovým označením THP 170H 36 M5 XXT.

Vozidlo je jedinečné z niekoľkých hľadísk: po prvé sa jedná o úplne nový model, do ktorého výrobca implementoval rad pokročilých riešení a za druhé je to vôbec prvé autobetónové čerpadlo tejto značky, ktoré bolo dodané na Českej republike. Nové vozidlo už pracuje k spokojnosti zákazníkov OSBET Betón. Rovnaký model bol tiež k videniu na nedávno skončenom veľtrhu stavebnej techniky Bauma v Mníchove.

Technická vyspelosť
a flexibilita

Poďme sa pozrieť, čo robí tento stroj tak výnimočným. Najprv je to obrovská flexibilita na stavbe aj mimo ňu. Čerpadlo je namontované na trojosovom podvozku MAN TGS 33.470 6×4 BB CH. Vďaka tomu sa podarilo znížiť celkovú hmotnosť aj manévrovateľnosť vozidla. Výložník zložený z piatich ramien v systéme „multifold“ dovoľuje pracovať v rôznych podmienkach a stavebných konštrukciách. Päť ramien s nadštandardnými uhly rozovretia dovoľuje čerpať betón aj do vnútorných priestorov stavieb. Rovnako maximálna výška rozbalenia len 7,2 m predurčuje vozidlo pre širokú škálu použitia.
Multifunkčnosť modelu je podporená patentovaným systémom rozpätkovania XXT. Ten umožňuje rozpätkovanie aj v naozaj úzkych priestoroch a vďaka tomu je možné čerpadlo použiť aj v najnáročnejších podmienkach. Systém rozpätkovania zároveň automaticky stráži stabilitu celého vozidla, aby nedošlo k jeho prevráteniu. Vysunutie stabilizačných pätiek sa ovláda pomocou diaľkového ovládača, na ktorého displeji vidí obsluha tiež aktívne pracovné zóny.

Vysoký výkon a nízké
náklady na provoz

Výhodou tejto beton-pumpy je tiež výkon. Čerpanie zaisťuje veľmi silný polouzavretý hydraulický „PowerBlock“, ktorý umožňuje prepraviť viac ako 160 m3/hod. Vďaka polouzavretému hydraulickému okruhu, ktorý kombinuje výhody preverených otvorených aj uzavretých okruhov, je eliminovaná spotreba oleje. To má vplyv ako na celkovú hmotnosť, tak aj na prevádzkové náklady. Všetko je doplnené o nádrž na vodu a oplach a tiež rezervná nádrž pre palivo. Za zmienku stojí tvar násypky, ktorý pomáha k plynulému čerpaniu betónových zmesí. Dva agitátory vo vnútri násypky slúžia na tlačenie betónu do sacieho priestoru násypky, čo je potrebné predovšetkým pri čerpaní tuhších betónových zmesí. Výrobca dodáva čerpadlo aj so širokou ponukou doplnkov, ktoré si zákazník môže sám zvoliť. Či už sa jedná o LED osvetlenie pracovného priestoru a okolia alebo o rôzne úložné priestory a boxy pre nástroje a náhradné hadice.

Prvé zkúsenosti obsluhy

Dojmy z nového stroja sumarizuje obsluha z OSBET Betón takto: „Po krátkom zábehu je pumpa rýchla a svižná. Časovo náročnejšie je rozbalenie piatich ramien do pracovnej polohy a pochopiteľne aj následné zloženie. Treba si zvyknúť aj na iný systém ovládania. Rozpätkovanie v úzkych priestoroch je perfektné. Auto je silné a dostane sa, kam je potreba. Jedná sa celkovo o veľmi slušný stroj a prevládajú pozitívne pocity a spokojnosť.“
Novinka od výrobcu Liebherr, model THP 170H 36 M5 XXT, má na trhu veľký potenciál, a to vďaka svojej
nízkej hmotnosti a širokej škále použitia v rôznych podmienkach. Aj preto je tento stroje v materiáloch výrobcu označovaný ako „All-rounder“ – teda ako všestranný stroj s radom inovácií firmy Liebherr.

Autor: David Vobora
Foto: Archív spoločnosti Kranimex a Jaroslav Bzenecký